Kdo je on-line

· Hosté on-line: 1

· Členové on-line: 0

· Registrovaní členové: 154
· Nejnovější člen: paja

Shoutbox

Pro přidání zprávy se musíte přihlásit.

24-06-2014 20:25
UZ SEM, ANI DO FORA NEPSAT !!!

24-06-2014 13:55
vydrzaj pianer Šklebící se

24-06-2014 13:12
Hehe...sranda ine prispevky mi to ukazuje ak zadam http://www.rebelo.
../index.php
a ine ak to zadam bez www na zaciatku Šklebící se

24-06-2014 06:02
Tak, 1. pokus se uplne na 100% nezdaril, takze asi zase dnes vecer Šklebící se Z 99% bude nutne obnovit prihlasovaci hesla, cimz se aspon odfiltruji nepouzivane ucty Úsměv

23-06-2014 06:25
jj, postnu do fora posledni dily, ale az vecer.

Shoutbox - Archiv

Číst diskuzi

REBEL RepRap » Stavba - rady - nejasnosti » REBEL II
 Vytisknout diskuzi
Osa Z - nefunkční pohyb dolů
Zdeny1234
Zdravím,
tak se mi podařilo rozchodit nového rebela a jsem ve fázi kalibrace, seřizování. Jako první jsem si stáhl prográmek pro arduino zde z fora, kde se mají pohybovat všechny motorky tam a zpět, což bylo úspěšné. Poté jsem si stáhl zdejší fw repetier ve kterém manuálně testuji vše co se dá. Vše funguje na výbornou, jen se mi nechce posouvat osa Z směrem dolů. Nahoru jede, ale zpět ni krok. Nějaká rada? Děkuji
 
Mirec
Pravdepodobne bude chyba niekde v endstopech. Uz to tu bolo viackrat riesene. Skus najprv skontrolovat tie ci ich mas spravne zapojene, pripadne este si skontroluj ci nemas opacne prehodene draty motora na elektronike.
 
aula
Zkus překontrolovat FW.

Zdroj stáhnutí  Code
// ##########################################################################################
// ##                            Endstop configuration                                     ##
// ##########################################################################################

/* By default all endstops are pulled up to high. You need a pullup if you
use a mechanical endstop connected with gnd. Set value to false for no pullup
on this endstop.
*/
#define ENDSTOP_PULLUP_X_MIN true
#define ENDSTOP_PULLUP_Y_MIN true
#define ENDSTOP_PULLUP_Z_MIN true
#define ENDSTOP_PULLUP_X_MAX false
#define ENDSTOP_PULLUP_Y_MAX false
#define ENDSTOP_PULLUP_Z_MAX false

//set to true to invert the logic of the endstops
#define ENDSTOP_X_MIN_INVERTING false
#define ENDSTOP_Y_MIN_INVERTING false
#define ENDSTOP_Z_MIN_INVERTING false
#define ENDSTOP_X_MAX_INVERTING false
#define ENDSTOP_Y_MAX_INVERTING false
#define ENDSTOP_Z_MAX_INVERTING false

// Set the values true where you have a hardware endstop. The Pin numbe ris taken from pins.h.

#define MIN_HARDWARE_ENDSTOP_X true
#define MIN_HARDWARE_ENDSTOP_Y true
#define MIN_HARDWARE_ENDSTOP_Z true
#define MAX_HARDWARE_ENDSTOP_X false
#define MAX_HARDWARE_ENDSTOP_Y false
#define MAX_HARDWARE_ENDSTOP_Z false

//If your axes are only moving in one direction, make sure the endstops are connected properly.
//If your axes move in one direction ONLY when the endstops are triggered, set ENDSTOPS_INVERTING to true here



//// ADVANCED SETTINGS - to tweak parameters

// For Inverting Stepper Enable Pins (Active Low) use 0, Non Inverting (Active High) use 1
#define X_ENABLE_ON 0
#define Y_ENABLE_ON 0
#define Z_ENABLE_ON 0

// Disables axis when it's not being used.
#define DISABLE_X false
#define DISABLE_Y false
#define DISABLE_Z false
#define DISABLE_E false

// Inverting axis direction
#define INVERT_X_DIR false
#define INVERT_Y_DIR true
#define INVERT_Z_DIR false

//// ENDSTOP SETTINGS:
// Sets direction of endstops when homing; 1=MAX, -1=MIN
#define X_HOME_DIR -1
#define Y_HOME_DIR -1
#define Z_HOME_DIR -1

//If true, axis won't move to coordinates less than zero.
#define min_software_endstop_x false
#define min_software_endstop_y false
#define min_software_endstop_z false

//If true, axis won't move to coordinates greater than the defined lengths below.
#define max_software_endstop_x true
#define max_software_endstop_y true
#define max_software_endstop_z true

// If during homing the endstop is reached, ho many mm should the printer move back for the second try
#define ENDSTOP_X_BACK_MOVE 5
#define ENDSTOP_Y_BACK_MOVE 5
#define ENDSTOP_Z_BACK_MOVE 2

// For higher precision you can reduce the speed for the second test on the endstop
// during homing operation. The homing speed is divided by the value. 1 = same speed, 2 = half speed
#define ENDSTOP_X_RETEST_REDUCTION_FACTOR 2
#define ENDSTOP_Y_RETEST_REDUCTION_FACTOR 2
#define ENDSTOP_Z_RETEST_REDUCTION_FACTOR 2

// When you have several endstops in one circuit you need to disable it after homing by moving a
// small amount back. This is also the case with H-belt systems.
#define ENDSTOP_X_BACK_ON_HOME 1
#define ENDSTOP_Y_BACK_ON_HOME 14
#define ENDSTOP_Z_BACK_ON_HOME 0

// You can disable endstop checking for print moves. This is needed, if you get sometimes
// false signals from your endstops. If your endstops don't give false signals, you
// can set it on for safety.
#define ALWAYS_CHECK_ENDSTOPS false

// maximum positions in mm - only fixed numbers!
// If EEPROM is enabled these values will be overidden with the values in the EEPROM
#define X_MAX_LENGTH 194
#define Y_MAX_LENGTH 181
#define Z_MAX_LENGTH 190

// Coordinates for the minimum axis. Can also be negative if you want to have the bed start at 0 and the printer can go to the left side
// of the bed. Maximum coordinate is given by adding the above X_MAX_LENGTH values.
#define X_MIN_POS 0
#define Y_MIN_POS 0
#define Z_MIN_POS 0


 
segal
Zdejší FW je v cajku, pokud jsi v něm něco nepřepisoval, tak je to na 99% to bude v endstopu (vlastní, čerstvá zkušenost) Úsměv
 
Zdeny1234
Tak osa Z funguje, když dojede na spodní endstop tak se vypne. Ale bohužel u os X a Y to při sepnuti endstopu nedělá. Zkoušel jsem prohodit připojení do Rampsu, ale pořád to samé. Přitom když sepnu endstop, tak mi to dle měření ukáže napětí. Repetier a Arduino mám odtud z fora, nic jsem nemenil. Takže buď jsem někde něco nenastavil, nebo fakt nevím. Díky za předchozí rady.
 
hopik
koncky na ramps mas 3 pin,zapajas len 2 a tie s vzdy na lavej strane pre kazdu os. teda stred a lavy pin
skontroluj to mne to takto blblo na zaciatu tiez
 
Mirec
Koncaky mas mat v polohe HOME rozopnute a inak su zopnute...toto snad mas OK...krajne kontakty...
 
Zdeny1234
hopik napsal:

koncky na ramps mas 3 pin,zapajas len 2 a tie s vzdy na lavej strane pre kazdu os. teda stred a lavy pin
skontroluj to mne to takto blblo na zaciatu tiez


@hopik Ano, zapojené to mám podle toho co píšeš. Takže asi budu muset upravit fw arduino.

@Mirec předpokládám, že to tak je jak popisuješ, jelikož jsem neměnil fw v Arduino, ale musím se nato mrknout a trošku se zamyslet. Zkušenosti s tím nemám.

Díky za rady
Zdeny1234 přiloženo následujícíobrázky:
endstop.gif ramps.gif
 
segal
No, (pokud jsi to zatím neudělal) - zkus u těch koncáků prozvonit sepnuto/rozepnuto.
 
vanekpe1
Zdravim,
stavěl jsem kamarádovi Rebela a nastal mi stejný problém s osou X a Y. Koncáky nereagovaly. Pomohla až změna hodnoty následujícího řádku v configuration:
#define ALWAYS_CHECK_ENDSTOPS true
Původní hodnota byla "false".
Od této změny vše funguje.
 
Zdeny1234
vanekpe1 napsal:

Zdravim,
stavěl jsem kamarádovi Rebela a nastal mi stejný problém s osou X a Y. Koncáky nereagovaly. Pomohla až změna hodnoty následujícího řádku v configuration:
#define ALWAYS_CHECK_ENDSTOPS true
Původní hodnota byla "false".
Od této změny vše funguje.


Trefa do černého, konečně se to chová jak má. Velké díky ! Úsměv
 
Přejít na fórum:
Vygenerované za: 0.09 sekund
884,674 návštěv